Benelux logo
Greek logo

Ἱεραρχία τοῦ Θρόνου

Α´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ – ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Γέρων Nικομηδείας κ. Ἰωακείμ – 23.09.1973

Γέρων Νικαίας κ. Κωνσταντῖνος – 16.01.1972

Γέρων Xαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος – 24.09.1972

Γέρων Δέρκων κ. Ἀπόστολος – 26.11.1995

Γέρων Περγάμου κ. Ἰωάννης – 22.06.1986

Γέρων Ἀμερικῆς κ. Δημήτριος – 17.09.1967

Γέρων Πριγκηποννήσων Δημήτριος – 04.11.1990

Αὐστραλίας κ. Στυλιανός – 06.12.1970

Θυατείρων καί Μεγάλης Βρεταννίας κ. Γρηγόριος – 12.12.1970

Βρυούλων κ. Παντελεήμων – 01.01.1971

Ἰταλίας κ. Γεννάδιος – 17.01.1971

Ἀγκύρας κ. Ἱερεμίας – 31.01.1971

Γερμανίας κ. Αὐγουστῖνος – 26.03.1972

Τρανουπόλεως κ. Γερμανός – 14.01.1973

Τορόντο κ. Σωτήριος – 27.01.1974

Τυρολόης καί Σερεντίου κ. Παντελεήμων – 09.06.1974

Κρήτης κ. Εἰρηναῖος – 23.02.1975

Βοστώνης κ. Μεθόδιος – 18.07.1982

Μεξικοῦ κ. Ἀθηναγόρας – 22.08.1982

Καρπάθου καί Κάσου κ. Ἀμβρόσιος – 24.05.1983

Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος – 27.10.1985

Μιλήτου κ. Ἀπόστολος – 03.11.1985

Ἀνέων κ. Μακάριος – 03.11.1985

Ντένβερ κ. Ἠσαΐας – 25.05.1986

Ἀτλάντας κ. Ἀλέξιος – 17.05.1987

Winnipeg κ. Γεώργιος – 22.10.1989

Προικοννήσου κ. Ἰωσήφ – 03.12.1989

Λάμπης, Συβρίτου καί Σφακίων κ. Εἰρηναῖος – 14.02.1990

Φιλαδελφείας κ. Μελίτων – 28.10.1990

Πισιδίας κ. Σωτήριος – 21.03.1993

Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος – 21.11.1995

Μύρων κ. Χρυσόστομος – 25.11.1995

Συνάδων κ. Διονύσιος – 15.09.1996

Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ – 11.11.1996

Δαρδανελλίων κ. Νικήτας – 14.12.1996

Σασίμων κ. Γεννάδιος – 01.06.1997

Ντητρόϊτ κ. Νικόλαος – 03.04.1999
Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος, ἐν Ἀθήναις – 18.03.2000

᾿Ικονίου κ. Θεόληπτος – 10.09.2000

Γορτύνης καί Ἀρκαδίας κ. Μακάριος – 08.10.2000

Μπουένος Ἄϊρες κ. Ταράσιος – 03.06.2001

Ἀρκαλοχωρίου, Καστελλίου καί Βιάννου κ. Ἀνδρέας – 03.11.2001

Πιττσβούργου κ. Σάββας – 02.02.2002

Ἁγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσιμος – 09.02.2002

Νέας Ἰερσέης κ. Εὐάγγελος – 10.05.2003

Βελγίου κ. Ἀθηναγόρας – 22.06.2003

Ρόδου κ. Κύριλλος – 25.04.2004

Λέρου, Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας κ. Παΐσιος – 21.05.2005

Ρεθύμνης καί Αὐλοποτάμου κ. Εὐγένιος – 28.05.2005

Γάνου καὶ Χῶρας κ. Ἀμφιλόχιος – 09.07.2005

Κισάμου καί Σελίνου κ. Ἀμφιλόχιος – 08.10.2005

Kορέας κ. Ἀμβρόσιος – 05.02.2006

Κυδωνίας καί Ἀποκορώνου κ. Δαμασκηνός – 18.11.2006

Ἱσπανίας καί Πορτογαλίας κ. Πολύκαρπος – 06.05.2007

Χόνγκ-Κόνγκ κ. Νεκτάριος – 20.01.2008

Κώου καὶ Νισύρου κ. Ναθαναήλ – 08.03.2009

Καλλιουπόλεως καὶ Μαδύτου κ. Στέφανος – 13.03.2011

Προύσης κ. Ἐλπιδοφόρος – 20.03.2011

Σιγκαπούρης κ. Κωνσταντῖνος – 21.11.2011

Αὐστρίας κ. Ἀρσένιος – 30.11.2011

Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας – 18.11.2012

Σουηδίας καί πάσης Σκανδιναυΐας κ. Κλεόπας – 21.05.2014

Σηλυβρίας κ. Μάξιμος – 27.07.2014

Ἀδριανουπόλεως κ. Ἀμφιλόχιος – 18.10.2014

Πέτρας καί Χερρονήσου κ. Γεράσιμος – 19.12.2015

Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος – 11.09.2016

Ἱεραπύτνης καί Σητείας κ. Κύριλλος – 17.10.2016

Σύμης κ. Χρυσόστομος. – 11.02.2018

Σικάγου κ. Ναθαναήλ. – 24.03.2018

Νέας Ζηλανδίας κ. Μύρων – 11.07.2018

Ἑλβετίας κ. Μάξιμος – 22.07.2018

Β´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ ΙΕΡΩΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΝ ΝΕΩΝ ΧΩΡΩΝ

Ἡ διοίκησις τῶν Ἐπαρχιῶν τούτων τοῦ Οίκουμενικοῦ Θρόνου ἀνετέθη ἐπιτροπικῶς τῇ Ἁγιωτάτῃ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος διά τῆς ἀπό 4ης Σεπτεμβρίου 1928 Πατριαρχικῆς καί Συνοδικῆς Πράξεως.

Θεσσαλονίκης κ. Ἄνθιμος – 14.07.1974

Παραμυθίας, Φιλιατῶν καί Γηρομερίου κ. Τίτος – 17.07.1974

Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος – 06.05.1984

Μυτιλήνης κ. Ἰάκωβος – 20.11.1988

Λήμνου καὶ Ἁγ. Εὐστρατίου κ. Ἱερόθεος – 22.11.1988

Γουμενίσσης, Ἀξιουπόλεως καί Πολυκάστρου κ. Δημήτριος – 15.10.1989

Βεροίας, Ναούσης καὶ Καμπανίας κ. Παντελεήμων – 29.05.1994

Διδυμοτείχου, Ὀρεστιάδος καὶ Σουφλίου κ. Δαμασκηνός – 27.01.1995

Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανῆς καί Κονίτσης κ. Ἀνδρέας – 28.01.1995

Ξάνθης κ. Παντελεήμων – 29.01.1995

Σάμου καί Ἰκαρίας κ. Εὐσέβιος – 22.07.1995

Καστορίας κ. Σεραφείμ – 05.10.1996

Φλωρίνης, Πρεσπῶν καί Ἑορδαίας κ. Θεόκλητος – 23.01.2000

Κασσανδρείας κ. Νικόδημος – 13.01.2001

Σερρῶν καί Νιγρίτης κ. Θεολόγος – 12.10.2001

Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος – 16.12.2001

Ἐδέσσης καί Πέλλης κ. Ἰωήλ – 15.10.2002

Ζιχνῶν καί Νευροκοπίου κ. Ἱερόθεος – 17.05.2003

Ἐλευθερουπόλεως κ. Χρυσόστομος – 28.04.2004

Σερβίων καί Κοζάνης κ. Παῦλος – 29.04.2004

Ἀλεξανδρουπόλεως κ. Ἄνθιμος – 09.10.2004

Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας – 10.10.2004

Δράμας κ. Παῦλος – 09.10.2005

Σισανίου καί Σιατίστης κ. Παῦλος – 04.03.2006

Πολυανῆς καί Κιλκισίου κ. Ἐμμανουήλ – 17.10.2009

Λαγκαδᾶ, Λητῆς καὶ Ρεντίνης κ. Ἰωάννης. – 16.05.2010

Xίου κ. Μάρκος – 08.10.2011

Νικοπόλεως καὶ Πρεβέζης κ. Xρυσόστομος – 06.10.2012

Ἱερισσοῦ, Ἁγ. Ὄρους καί Ἀρδαμερίου κ. Θεόκλητος – 07.10.2012

Μαρωνείας καί Κομοτηνῆς κ. Παντελεήμων – 24.02.2013

Κίτρους κ. Γεώργιος – 01.03.2014

Ἰωαννίνων κ. Μάξιμος – 28.06.2014

Ἐλασσῶνος κ. Χαρίτων – 29.06.2014

Γρεβενῶν κ. Δαβίδ – 12.10.2014

Νέας Κρήνης καί Καλαμαριᾶς κ. Ἰουστῖνος – 26.05.2015

Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου κ. Στέφανος – 08.10.2017

Γ´. ΤΙΤΟΥΛΑΡΙΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ – ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Διοκλείας κ. Κάλλιστος – 06.06.1982

Ἱεραπόλεως κ. Ἀντώνιος – 06.10.1985

Νύσσης κ. Γρηγόριος – 28.09.2012

Ἀσπένδου κ. Ἱερεμίας – 19.09.1993

Παμφίλου κ. Δανιήλ – 10.05.2008

Τελμησσοῦ κ. Ἰώβ – 30.11.2013

Χαριουπόλεως κ. Ἰωάννης – 15.03.2015

Δ´. ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Κυανέων κ. Χρυσόστομος – 19.12.1970

Ἀρίστης κ. Βασίλειος – 01.02.1976

Δέρβης κ. Ἰεζεκιήλ – 20.03.1977

Ροδοστόλου κ. Χρυσόστομος – 22.04.1978

Ἀπολλωνιάδος κ. Σεραφείμ – 31.03.1991

Λεύκης κ. Εὐμένιος – 15.01.1994

Τροπαίου κ. Ἀθανάσιος – 12.04.1997

Δορυλαίου κ. Νίκανδρος – 25.02.2001

Φασιανῆς κ. Ἀντώνιος – 23.02.2002

Φιλομηλίου κ. Ἠλίας – 12.05.2002

Ἀριανζοῦ κ. Bαρθολομαῖος – 10.06.2004

Edmonton κ. Ἱλαρίων – 29.01.2005

Κρατείας κ. Ἀνδρέας – 13.12.2005

Μωκησσοῦ κ. Δημήτριος – 09.12.2006

Ἀβύδου κ. Κύριλλος – 24.02.2008

Μιλητουπόλεως κ. Ἰάκωβος – 11.01.2011

Ζήλων κ. Σεβαστιανός – 17.12.2011

Πατάρων κ. Ἰωσήφ – 19.08.2012

Σκοπέλου κ. Παγκράτιος – 09.09.2012

Ἀμορίου κ. Νικηφόρος – 02.02.2014

Μηδείας κ. Ἀπόστολος – 20.12.2014

Ρηγίου κ. Εἰρηναῖος – 08.02.2015

Χριστουπόλεως κ. Μακάριος – 16.05.2015

Ἁλικαρνασσοῦ κ. Ἀδριανός – 26.07.2015

Ἐρυθρῶν κ. Κύριλλος – 25.09.2016

Στρατονικείας κ. Στέφανος – 27.12.2016

Εὐκαρπίας Ἱερόθεος – 05.03.2017

Ὀλύμπου κ. Κύριλλος – 30.08.2017

Ἀραβισσοῦ κ. Κασσιανός – 21.01.2018

Ἀπαμείας κ. Παΐσιος – 21.10.2018

Ε´. ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΕΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

ὁ πρ. Ἀμασείας κ. Παῦλος, ἐν Στοκχόλμῃ – 12.05.1974

ὁ πρ. Βελγίου κ. Παντελεήμων – 18.08.1974

ὁ πρ. Πιττσβούργου κ. Μάξιμος, ἐν ΗΠΑ – 18.07.1978

ὁ πρ. Winnipeg κ. Ἰωάννης, ἐν Καναδᾷ – 27.11.1983

ὁ πρ. Κίτρους κ. Ἀγαθόνικος, ἐν Κατερίνῃ – 24.11.1985

ὁ πρ. Χαλδίας κ. Σπυρίδων, ἐν Ἀμερικῇ – 24.11.1985

ὁ Θερμῶν κ. Δημήτριος, ἐν Θεσσαλονίκῃ – 09.11.1980

ὁ Ἐλαίας κ. Θεοδώρητος, ἐν Ἀθήναις – 25.03.1984

ὁ Τραχείας κ. Παῦλος, ἐν Γαλλίᾳ – 02.06.1991

ὁ Παρνασσοῦ κ. Ἰωάννης – 27.10.1991

ὁ Κλαυδιουπόλεως κ. Μιχαήλ – 08.10.1995

ὁ Ξάνθου κ. Δημήτριος – 31.05.1998

ὁ Ἀνδίδων κ. Χριστοφόρος – 26.06.1999

ὁ Τρῳάδος κ. Πέτρος, ἐν Πάτραις – 08.11.2015